Historia Machowej
Pierwsza wzmianka o miejscowości Machowa pochodzi z 1407 roku z protokołów Ksiąg Ziemskich Pilzneńskich. Wtedy to Jan z Podgrodzia herbu Gryf zastawił swoją część wsi „Żdżary, Machowa i Pogórza” Janowi z Dębicy. Akt lokacji wsi Machowa dotrwał do naszych czasów.
Wieś Machowa (Machowa Wola) została lokowana na prawie niemieckim, aktem spisanym w Pilźnie dnia 16 sierpnia 1407 roku przez Mikołaja, Jakuba i Jana z Dębicy oraz Jana z Podgrodzia. Zasadzili oni wieś Machowa przy granicy z Łękami. Inne granice nie są podane. Teren Machowej otaczały gęste lasy, zwane Czarnym Lasem.
Na mocy aktu lokacyjnego sołtys wsi Maciej (Mach) - (stąd nazwa wsi) wraz z kmieciami mogli urządzić wieś. Każdy z nich otrzymał do uprawy l łan ziemi (ok. 20-25 ha), sołtys zaś 2 łany. Założyli skotnicę do wspólnego wypasu bydła, a sołtys mógł posiadać młyn, sadzawki oraz karczmę, gorzelnię i pasieki.
Warto zaznaczyć, że na przestrzeni wieków w Machowej był dwór a jego właściciele i właściciele posiadłości w Machowej to:
- Niemyscy – herbu Jastrzębiec - Staraniem Macieja Niemyskiego zbudowano Kościół w Machowej w 1778 roku.
- Ankwiczowie - Herbu Abdank – byli właścicielami Machowej po Niemyskich. W czasie pobytu w Rzymie do Ewy Ankwicz zapałał miłością Adam Mickiewicz.
- Szczepańscy - Herb Dołęga – byli właścicielami posiadłości w Machowej po Ankwiczach. Mieczysław Szczepański w XIX w. zaproponował mieszkanie dla księdza w dworze ale biskup na to nie wyraził zgody. Ofiarował też pole pod cmentarz parafialny.
- Kasprzykowscy - herbu Sas - ostatni mieszkańcy dworu w Machowej.
Herby rodów mieszkających w Machowej
![]() |
Herb Jastrzębiec rodu Niemyskich Staraniem Macieja Niemyskiego zbudowano Kościół w Machowej w 1778 roku |
![]() |
Herb Abdank rodu Ankwiczów Właścicieli Machowej po Niemyskich. W czasie pobytu w Rzymie do Ewy Ankwicz zapałał miłością Adam Mickiewicz |
![]() |
Herb Dołęga rodu Szczepańskich Mieczysław Szczepański w XIX w. zaproponował mieszkanie dla księdza w dworze ale biskup na to nie wyraził zgody. Ofiarował pole pod cmentarz |
![]() |
Herb Sas rodu Kasprzykowskich, ostatnich mieszkańców |